PROGRAM ROMSKI

W naszym przedszkolu realizowany jest Program Romski. W każdym roku szkolnym, przedszkolaki, które po raz pierwszy przekraczają próg przedszkola, otoczone są szczególną opieką. Pierwszy etap pracy wychowawczo-dydaktycznej ma na celu adaptację i integrację dzieci ze społecznością przedszkolną. Realizowane różnorodne zadania, zastosowane metody i formy pracy, propozycje zabaw i zajęć ułatwiają te procesy.

Wśród samych przedszkolaków nie ma różnic i podziałów, poza tymi, które są w każdej dziecięcej grupie. Dzieci do przedszkola uczęszczają bardzo chętnie i systematycznie. Komunikowanie się osób o odmiennej kulturze jest procesem, z którego obie strony wynoszą określone korzyści. Dzieci, wymieniając posiadane doświadczenia, zyskują nowe i wzbogacają je o nowe wartości. Wzajemne poznanie, okrywanie odmienności spowodowało przełamanie negatywnych stereotypów o "obcym" nie tylko wśród dzieci, ale także wśród rodziców. Rodzice dzieci romskich są zaangażowani w życie przedszkola, chętnie włączają się w różnorodne działania. Otrzymana finansowa dotacja w ramach realizowanego przez przedszkole Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce zapewnia dzieciom:

• pobyt w przedszkolu powyżej 5 godzin, w czasie których nauczyciel prowadzi:
    · gry i zabawy dydaktyczne wspomagające rozwój umysłowy dziecka
    · gry i zabawy badawcze, rozwijające zainteresowania otaczającym światem
    · gry i zabawy ruchowe, wspomagające rozwój ruchowy dziecka
    · zajęcia rozwijające plastyczne uzdolnienia dzieci w formie warsztatów, zabaw i gier
    · pracę indywidualną z dzieckiem, zajęcia korekcyjno - kompensacyjne
    · sprawuje opiekę nad dzieckiem podczas samodzielnie i indywidualnie wybieranymi przez dziecko zabawami
    · zapewnia bezpieczeństwo w czasie przebywania dziecka na terenie przedszkola i fachową opiekę wychowawczo - dydaktyczną

• korzystanie z 3 posiłków dziennie

• doskonalenie wymowy języka polskiego i komunikacji na zajęciach logopedycznych

• udział w zajęciach dodatkowych / audycje muzyczne, spektakle teatralne, rytmika, j. angielski, basen, przedszkolne słowiki, akademia tańca/