AKTUALNOŚCI
 
   
„Wszyscy do siebie mocno się tulimy, bo bardzo się lubimy!”

  
„…Przytulanie pomaga na wszystko i zawsze pasuje, na powitanie, pożegnanie, w chwilach radości i smutku, jako wsparcie, jako porcja ciepła, jako dotyk, jako schronienie…” (Joanna Stelmach)

Dzień Przytulania to bardzo przyjemnie święto, polegające na obdarowywaniu się wzajemnie serdecznymi uściskami. To sympatyczne święto obchodzimy aż trzy razy w roku! Oprócz 31 stycznia, serdeczne uściski mile widziane są 10 maja oraz 24 czerwca. Tradycja Dnia Przytulania wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszy raz takie święto pojawiło się w USA w latach 80. XX wieku. Dzień Przytulania nakłania nas do okazywania sobie serdeczności każdego dnia.

Przytulanie to rodzaj bliskości, który ma same zalety. Pomaga zmniejszać stres i napięcie, obniża ciśnienie krwi, gdy się przytulamy serce bije wolniej. Warto przytulać się przed pójściem spać, bo to ułatwia zasypianie i zapewnia spokojny sen. Dodatkowo osoby, które często korzystają z tego rodzaju bliskości są bardziej odporne, a ich organizmy lepiej radzą sobie z wirusami. Warto zatem przytulać się na zdrowie!

Nasze przedszkolaki wzięły sobie to do serca i 31 stycznia ochoczo włączyły się w obchody Dnia Przytulania. Dzieciom towarzyszyły ich ulubione przytulanki, które dawały poczucie bezpieczeństwa i wspierały emocjonalnie – szczególnie w grupach młodszych. Wiele radości sprawiły wspólne zabawy przy muzyce. Doskonale sprawdziły się też, oparte na dotyku i wzajemnych relacjach, ćwiczenia Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne, czy też proste masażyki połączone z wierszykami i wyliczankami. Na koniec wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z „Misiem Tulisiem”.
Tego dnia nikomu nie brakowało serdecznych uścisków, a z buzi nie znikał uśmiech.

Agnieszka Cholewa

 

 

 


 

 
Copyright © Publiczne Przedszkole Nr 2 w Świebodzicach - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER

  |  do góry  |