AKTUALNOŚCI
 
   
Co u nas słychać

  
W okresie I-VI 2019r. grupa Jeżyków brała udział w projekcie edukacyjnym pt.: „Od skarbonki do milionera”, realizowanym przy współpracy z Fundacją ING Dzieciom, która przeznaczyła na ten cel 4000 zł darowizny.

Jeżyki są mieszkańcami Świebodzic z różnych środowisk. Większość z nich podróżuje z rodzicami nie tylko po ojczystym kraju, ale również przekracza jego granice, w związku z czym ma kontakt z różnymi walutami, co niekoniecznie jest dla nich proste i zrozumiałe. Jedynymi przewodnikami dzieci przedszkolnych po świecie finansów są właściwie tylko rodzice. Z kolei, aktualna podstawa programowa obowiązująca w przedszkolu ogranicza się tylko do rozpoznawania modeli monet i banknotów o niskich nominałach oraz zrozumienia, do czego służą pieniądze w gospodarstwie domowym. Treści te stanowią zaledwie 1 punkt poznawczego obszaru rozwoju dzieci. Jest to stanowczo za mało, aby kształtować właściwą postawę przedszkolaków wobec oszczędzania i racjonalnego gospodarowania finansami. Stąd też zrodził się pomysł na zorganizowanie cyklu zajęć i zabaw zbliżających dzieci do środków płatniczych.

Nawiązano współpracę z Panią Jolantą Szukiłojć, mamą jednego z naszych wychowanków, która jest doradcą finansowym i pierwsze warsztaty przeprowadzono w roku przedszkolnym 2016/17 pod hasłem „Skąd się biorą pieniądze”? Miały one na celu m.in. ukazanie zależności między pracą rodziców a pozyskiwaniem pieniędzy oraz uświadomienie, że kupowanie to umiejętność dokonywania wyborów i rezygnowania.

„W pieniądzach jest magia” – to drugi etap działań, które zrealizowano w ubiegłym roku przedszkolnym (2017/18). Przedszkolaki w praktyczny sposób przy pomocy lup i szkieł powiększających poznały zabezpieczenia banknotów, takie jak: znaki wodne, nici, mikroteksty, ukryte obrazy itp.

Zdobyte w ciągu tego okresu wiadomości i umiejętności stały się motywacją do samodzielnego wykonania w przedszkolu indywidualnych skarbonek i systematycznego oszczędzania pieniędzy na grupowe wycieczki (Dinopark w Szklarskiej Porębie, Kopalnia w Nowej Rudzie, Wadowice i Kraków). Wspólne wyjazdy były dla dzieci nie tylko nagrodą, ale także nauczyły ich cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do realizacji wyznaczonego celu.

W 2018/19 r. kontynuowano w/w działania pod hasłem „Od skarbonki do milionera” z udziałem Wolontariuszek – Pani Jolanty Szukiłojć oraz Pani Agnieszki Gizińskiej. Zorganizowano i przeprowadzono 4 bloki tematyczne (warsztaty z geografii świata, waluty innych państw; zabawy tematyczne w sklep i kantor wymiany walut; gry dydaktyczne i quizy z nagrodami; wycieczka do banku). Grupowa wycieczka do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju stanowiła podsumowanie i zakończenie projektu.

Przedstawione działania kształtowały w dzieciach szacunek do pieniędzy, nawyk oszczędzania oraz umiejętność dbania o kondycję finansową, co na pewno zaprocentuje w ich dorosłym życiu. Ponadto przedsięwzięcia tego rodzaju przynoszą dodatkowe korzyści, mianowicie ćwiczą pamięć, umiejętność przekazywania poleceń w domu, kompetencje matematyczne, a przede wszystkim dostarczają dzieciom wiele pozytywnych emocji.

W imieniu Jeżyków, Wychowawców i Dyrekcji Przedszkola Nr 2 serdecznie dziękujemy za zaangażowanie Paniom: Jolancie Szukiłojć oraz Agnieszce Gizińskiej, które w ramach wolontariatu dołożyły wszelkich starań, aby nasze zajęcia były nie tylko ciekawe, ale wręcz atrakcyjne. Pragniemy również wyrazić wdzięczność Fundacji ING Dzieciom za sfinansowanie wszystkich przedsięwzięć.

Dziękujemy

 

 

 


 

 
Copyright © Publiczne Przedszkole Nr 2 w Świebodzicach - Wszelkie prawa zastrzeżone
design by TONER

  |  do góry  |